+48 507 187 410 | |

Ruszaj w drogę

Poznaj z nami Bory Tucholskie i cudne Kociewie

Powered by:

Kamienne kręgi w Odrach – Rezerwat Przyrody

W odległości 29 km od Dworku znajdziesz pozostałości cmentarza Gotów z ok. II w. n. e. To największy w Polsce zespół 12 tajemniczych kamiennych kręgów i 30 kurchanów. Niektórzy wierzą, że wokół tego miejsca jest silnie odczuwana energia wszechświata.

Na terenie rezerwatu odkryto ponad 60 pochówków ludzi a dziś można tu zobaczyć około 40 gatunków porostów i 6 gatunków mchów o kilkusetletnim rodowodzie.

Arboretum w Wirtach

To najstarszy w Polsce Leśny Ogród Dendrologiczny. Znajduje się nad przepięknym jeziorem Borzechowskim, tylko 12 km od Dworku.

Arboretum zajmuje powierzchnię ponad 33 ha, na której zgromadzono ponad 450 gatunków drzew i krzewów z całego świata. Jego początki sięgają 1875 roku, kiedy rozpoczęto badania nad aklimatyzacja obcych gatunków drzew leśnych.

W ogrodzie znajduje się wiele ścieżek widokowych i dydaktycznych a ostatnio dokonano na nich wiele nowych nasadzeń drzew, szczególnie z terenów dalekowschodnich.

Zamek krzyżacki w Malborku

Ten największy w Europie gotycki zamek jest oddalony od Dworku zaledwie 56 km. Ceglany i warowny obiekt zaskakuje swoim ogromem i pięknem. Został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki w 1280 r.

Wpisany do rejestru zabytków na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stanowi dziś jedną z najbardziej znanych polskich atrakcji turystycznych. W 2016 roku odwiedziło go ponad pół miliona turystów a teraz kolej na Ciebie!

Bory Tucholskie

Jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Zajmuje ok. 3 tys. km2 powierzchni w dorzeczu rzek Brdy i Wdy oraz Równiny Tucholskiej i Charzykowskiej.

Tu nie trzeba używać samochodu. Wystarczy wyjść z naszego dworku i wybrać się na spacer po prastarym lesie, który na jesień jest pełny grzybów a latem, zwierząt. Uważajcie na jelenie i łosie, bo te można tu spotkać chyba najłatwiej w Polsce.

Akwedukt w Fojutowie

Skrzyżowanie rzek w Fojutowie to niezwykły zabytek architektury hydrotechnicznej, który można dziś zwiedzać spacerując górą wzdłuż kanału, a następnie przekraczając go po drewnianym mostku. Idąc zaś dołem, można przejść wzdłuż Czerskiej Strugi, ponieważ pod sklepieniem tunelu, przez który płynie rzeka, biegnie kładka.

Obiekt ma 75 metrów i jest najdłuższą tego typu budowlą w Polsce i jedną z niewielu w Europie. Od Dworku jest oddalony o 40 km i niecałe 30 minut samochodem.

Wznoszono go latach 1845-49 w celu doprowadzenia wody z Brdy do kompleksu Łąk Czerskich. Pruscy inżynierowie, autorzy obiektu, doszli bowiem do wniosku, że Brda może w ten sposób posłużyć do nawodnienia rozległych pustkowi a co za tym idzie – przyczynić się do produkcji siana dla wielkiej armii. W tym celu, wzorując się na antycznych rzymskich obiektach, zlecono wykonanie akweduktu z kamieni i żółtej cegły łączonych wapnem, w dnie uszczelnionych szkłem wodnym (wodą szklaną) i lepikiem. Budowniczowie musieli spiętrzyć Brdę o ok. 12 metrów i wykopać 30-kilometrowy rów. Zapora powstała w Mylofie, skąd, 12 metrów nad lustrem naturalnego koryta Brdy, rozpoczął się bieg liczącego 21 km Wielkiego Kanału Brdy.

 

Grodzisko w Owidzu

Położona zaledwie 18 km od Dworku rekonstrukcja XI-wiecznego grodu pokazuje jak tysiąc lat temu wyglądało życie na Kociewiu.

Gród owidzki, zlokalizowany na wzgórzu nad Wierzycą  był jednym z silniejszych na tych terenach, a powstał w związku z umacnianiem się zwierzchnictwa Bolesława Chrobrego nad Pomorzem. Niestety nie przetrwała do naszych czasów we stanie oryginalnym  wskutek zniszczenia w 1090 roku, na rozkaz Władysława Hermana, który unicestwił wówczas dużą część grodów pomorskich, celem uniemożliwienia buntu Pomorzan.

Mimo zniszczeń funkcjonował nadal i jeszcze w XII wieku pełnił funkcje obronne, by później je utracić. W czasie szwedzkiego potopu grodzisko było wykorzystywane przez Szwedów jako obóz, stąd popularna nazwa lokalna – Szwedzka Górka.

Oprócz funkcji militarnych gród pełnił też funkcję mieszkalną. Otoczony był wałem drewniano-ziemnym z palisadą około dwukrotnie większą niż obecna rekonstrukcja. W wale wbudowane były też wieże mające charakter obronny, m.in. zrekonstruowana wieża bramna. Domostwa miały postać chałup a w środku osady istniał niezabudowany plac – majdan, miejsce spotkań ludności.

 

Kociewska Izba Regionalna w Bytonii

Oddalona od naszego hotelu zaledwie 5 km, Izba Regionalna mieści się w odrębnym pomieszczeniu szkoły podstawowej w Bytonii. W zaaranżowanych na wzór wnętrza chaty kociewskiej pomieszczeniach zgromadzono pokaźną kolekcję dawnych przedmiotów, co pozwoliło na wyeksponowanie ich w naturalnym, domowym charakterze poszczególnych pomieszczeń – w kuchni, komorze (spiżarnia), izbie gościnnej ze stołem na piętnaście osób oraz w części gospodarczej (szałerek).

Można w niej zobaczyć stare komody, szafy, kredensy, kufry, kołyskę, stoły i krzesła dawnych mieszkańców najbliższej okolicy. Ponadto muzeum posiada bogate kolekcje lamp naftowych, kolekcje żelazek na węgiel i tzw. duszę, kolekcje filiżanek czy też innych naczyń kuchennych, ganków. Bardzo interesujące są dawne narzędzia i urządzenia służące do pracy w gospodarstwie oraz do pracy w przydomowych warsztatach – stolarskim, kołodzieja, szewca. Dawne kierzanki, centryfugi, kołowrotki świadczą o charakterze zajęć miejscowej ludności.

Podczas wizyty dowiecie się do czego służyło dawnym mieszkańcom Kociewia “wierściadło”.

Bobrowiska. Bory Tucholskie dają nie lada okazję do spotkania z największym polskim gryzoniem, który ukochał sobie tutejsze lasy. Jeden z nich właśnie przegryzł wielkie drzewo zaledwie 5 minut spacerem od hotelu.